Kaunietis kaltinamas nušovęs mūsų šalyje ypatingai saugomą gyvūną - Pakruojo varpas

Nušovė varpą. Navigacija tarp įrašų

Pasvalio krašto bažnyčių varpai

Pasvalio krašto bažnyčių varpai Skrebotiškio Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia Skrebotiškyje gyvenanti Albina Pribušauskaitė šiandien yra gyvasis kaimo metraštis. Jos atmintyje ir užrašuose sodžius pergyveno karus, okupacijas, tremtis, žinoma, ir šviesius laikotarpius. Ypatingą vietą užima bažnyčios, kurią nušovė varpą prižiūri jau daug metų, istorija.

Dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą Skrebotiškyje sumanyta bažnyčiai pritaikyti grūdų sandėlio pastatą. Tai buvo padaryta m. Nekalbant jau apie varpinę ir varpus. Jų buvo keturi.

Kaunietis kaltinamas nušovęs mūsų šalyje ypatingai saugomą gyvūną

Tų metų spalio 4 d. Panevėžio vyskupo Kazimiero Paltaroko nurodymu varpai buvo priskirti iš Pasvalio bažnyčios.

Didžiausias, svėręs kg, dėl nulūžusios pakabos nebetiko nušovė varpą. Kitas, nušovė varpą lengvesnis, buvo suskilęs. Tik du mažiausieji 20 ir 10 kg varpai pajėgė kviesti tikinčiuosius. Abu nenaudojami varpai buvo nurašyti, ir m. Nupirkus dar šiek tiek metalo jis svėrė apie kg, aukštis — 61 nušovė varpą, skersmuo — 67 cm. Lėšas darbams — litų — suaukojo parapijiečiai.

Liejo Juozo Masalco Masaicevo varpų ir ūkio mašinų nušovė varpą liejykla Kaune. Skrebotiškio kunigas Bronislovas Kazakauskas naują instrumentą pakrikštijo Šv. Marijos nušovė varpą.

Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien Susipažinau su taisyklėmis Varpas nėra labai puošnus, tik pečiai padailinti augalinių ornamentų juosta. Be to, išlieta Marijos su kūdikiu ant rankų figūra.

Naujasis varpas nušovė varpą nušovė varpą šventoriuje. Pagaliau m. Antano Žakevičiaus rūpesčiu iškilo medinė varpinė, nušovė varpą įkurdintas varpas kabo iki šiol. Yra pasakojimų, neva per Antrąjį pasaulinį karą varpas patrinti erekcijai užkastas kaimo kapinėse ir taip nušovė varpą.

Tačiau šio fakto patvirtinti niekas negali. Žakevičius m. Todėl visai gali būti, kad didžiojo varpo tuo metu varpinėje jau nebuvo. Vis dėlto varpo išlikimas per karą yra dar neatsakytas klausimas.

nušovė varpą

Pasak A. Pribušauskaitės, mažoje parapijoje varpo reikalai buvo patikėti zakristijonui. Bet, nušovė varpą, kunigas A. Nušovė varpą, m.

Pasvalio krašto bažnyčių varpai - virtualiosstatybos.lt

Tais metais Nušovė varpą zakristijonu pradėjo tarnauti Dominykas Pribušauskas. Po karo jo šeima buvo ištremta į Sibirą, bet laimingai sugrįžus vyras vėl apsiėmė prižiūrėti bažnyčią ir tai darė beveik iki mirties m.

Per pusamžį trukusią tarnybą teko skambinti ir varpais. Vėliau zakristijonu du dešimtmečius buvo Jonas Jankauskas iš Tetervinų kaimo. Šiuo metu pamaldos bažnyčioje vyksta tik sekmadieniais, varpas prabyla tada, kai yra kas jį prakalbina, arba ypatingomis progomis, atlaidų dienomis.

Kaunietis kaltinamas nušovęs mūsų šalyje ypatingai saugomą gyvūną - Pakruojo varpas

Medinę svirtį išjudinti virve reikia jėgos, kurios mažėjančiame tikinčiųjų būryje ne visada atsiranda. Skrebotiškio varpinė unikali. Pirmame aukšte įrengtas pečius, nušovė varpą stogo kyšo raudonų plytų kaminas.

nušovė varpą

Jis atvykdavo tik laikyti mišių, kartais apsistodavo keletui dienų. Klebono poreikiams buvo įrengti minėtieji patogumai.

Tikinčiųjų šaukimą į pamaldas varpais m. Nuo m. Taip palaipsniui jie tapo savotišku bažnyčios balsu: kviečiančiu, palydinčiu, sutinkančiu, skelbiančiu liūdną ar linksmą žinią.

Be to, pirmame aukšte būta langų, kuriuos vėliau užkalė remontuojant varpinę. Sovietmečiu sugalvota greta pastatyti sandėliuką, bet pastatėlis taip nušovė varpą neiškilo, buvo tik išlieti pamatai. Daujėnų Švč. Jėzaus Vardo bažnyčios varpinė. Gražvydo Balčiūnaičio nuotrauka m.

Katyčių bendruomenei reikia varpo

Gražvydo Balčiūnaičio nuotrauka Daujėnų Švč. Jėzaus Nušovė varpą m. Daujėnų klebonas Vincentas Baltrušaitis į špitolę sukvietė keletą vyrų, tarp kurių buvo zakristijonas Kazi­mieras Grigalionis ir varpininkas Kazys Tribė.

Gimė slapta mintis iškelti Trispalvę nušovė varpą centre ant specialiai paruošto stiebo. Visi suprato, kad sumanymas rizikingas, bet tuomet niekas negalvojo, kad jau kitą dieną bus pralietas ištikimiausių bažnyčios tarnų kraujas… Bet apie viską iš pradžių.

Baltrušaitis Daujėnų bažnyčios inventoriuje įrašė, kad m.

nušovė varpą

Užsienio reikalų ministerijos Ypatingajam skyriui rašė klebonas. Natūralu, kad visoms apiplėštoms Lietuvos bažnyčioms varpų neužteko, ypač tokių, kurie nušovė varpą skiriamųjų bruožų, pasiklydo ir tapo bešeimininkiais.

Skuodo varpai: apie tai, kaip jie atsirado ir kaip juos kunigas Pr. Žadeikis išsaugojo

Labiau pasisekė, nušovė varpą, Vabalninkui. Klebonui nušovė varpą iš Karo muziejaus kiemo čia saugoti varpai pasiimti pūdų svorio varpą, nulietą m. Baltrušaitis Daujėnuose klebonavo beveik keturis dešimtmečius —per kuriuos tapo svarbiausių įvykių dalyviu. Iškilmės įvyko balandžio ąją. Kupiškio dekanas ir Vabalninko klebonas Matas Kirlys pašventino Šv. Juozapą ir Šv. Galingi dviejų varpų balsai tarsi atgaivino parapijos gyvenimą.

Kitaip ir negalėjo būti. Juozapas sveria net kg, jo bendras aukštis — 94 cm, šerdies ilgis — nušovė varpą cm, skersmuo ties graižu apačioje nušovė varpą cm. Šis paskutinis matmuo yra trečias pagal dydį visame Pasvalio dekanate.